Lukáš Pekárek: Svou kariéru jsem spojil s florbalem v Ústí nad Labem


 
» Redakce (5.4.2019)
Foto: Jan Němeček

Lukáš Pekárek je letos již dvacátým rokem ve florbalu. Dříve hrál, následně k tomu přibral i možnost trénovat a od roku 2010 dělal sekretáře oddílu. Nyní se rozhodl pro změnu a odchází pracovat do Chomutova.
Lukáši, jak dlouho ve Florbalu Ústí pracuješ a co vše jsi pro něj dělal za tu dobu?
S florbalem jsem začal ještě na základní škole v Neštěmicích v roce 1999, kdy jsem v 6. třídě přišel poprvé na trénink a florbal byl můj první týmový sport. Neštěmice hráli dokonce oficiální soutěž a byli jsme víc než důstojní soupeři například ústecké USK Slávii. Do té doby jsem dělal pouze turistiku a chodil jsem do vodáka. Jenže postupně mě to více táhlo k aktivnímu sportování a hlavně týmovým úspěchům, kde jsme se mohli radovat či smutnit všichni zároveň a společně.

 
Lukáš ještě jako hráč v USK Slávii
Se začátkem florbalu jsem úplně skončil s turistickými výlety a postupně došlo i na přerušení vodáckého kroužku, protože florbal mě začal hodně bavit a naplňovat. V roce 2003 jsem přišel se spolužákem ze základní školy do tehdejšího klubu USK Slávie Ústí nad Labem, kde jsem další roky působil jako hráč.

V sezoně 2006/2007 za mnou přišel Karel Klíma ještě jako trenér A-týmu, kde jsem hrál, jestli bych nechtěl dělat trenéra mládeže. Mě ta nabídka vcelku zaujala a říkal jsem si, proč to nezkusit. Poté jsem rok dělal asistenta v přípravce s Karlem Žaloudkem a po roce přišlo vedení s návrhem, že bych si měl udělat trenérskou licenci a mít vlastní kategorii jako hlavní trenér. To mě docela lákalo a v roce 2008 jsem do toho šel a udělal první krůčky k získání florbalové licence. To se mi povedlo a od té doby jsem ve florbalovém světě nepřetržitě. Po roce trénování na mě Karel Klíma doléhal, abych šel a vystudoval si trenérskou licenci B, kterou v té době v ČR nevlastnilo mnoho lidí.

Z Ústí jsem do toho šel ještě s Leošem Tučkem, který mě poté vedl v A-týmu. Vystudování se podařilo a mě se tak povedlo být jedním ze dvou lidí v Ústí nad Labem, kteří disponovali trenérskou licencí B. To mě nakoplo k další práci a zároveň velké odpovědnosti v tom, abych nezklamal lidi, kteří ve mně vložili důvěru. Trénování se začalo stávat pro mě prioritou a moje hraní šlo až na druhou kolej. Po době, kdy si mě vedení klubu „prokleplo“ a zjistilo, že asi dobrý, tak mi byla nabídnuta práce sekretáře v roce 2010.

 
Následně začal trénovat mládež
To mě velice zajímalo, a tak jsem odešel kvůli florbalu i z Chemičky, kde jsem byl předtím zaměstnaný. Prostě jsem svou budoucnost viděl ve florbalu nikoliv v chemických vzorcích a sloučeninách (Lukáš vystudoval chemickou průmyslovku, pozn. redakce). No, a takto jsem vlastně začal působit jako sekretář až do roku 2013, kdy jsme se spojili s konkurenčním klubem a vznikl jediný florbalový klub v Ústí nad Labem – Florbal Ústí.

Zde došlo k pár změnám na postech vedení, nicméně má pozice mi zůstala a já jsem pracoval dále jako sekretář, za což vděčím mimo jiné taky panu Petru Lencovi, který sehrál v mé florbalové kariéře obrovskou roli. Ve florbalu si myslím, že už jsem zažil mnoho a to na více postech a funkcích. Když bych si měl vzpomenout na vše, u čeho jsem u florbalu byl, tak zkusím na nic nezapomenout.

Funkce byli následující: hráč, trenér, rozhodčí, předseda komise mládeže v Ústecko – libereckém kraji, trenér regionálních výběrů Ústeckého kraje, člen komise rozhodčích a delegátů a člen arbitrážní komise, ve které jsem mimo jiné rozhodoval o tehdejším největším přestupu v Českém florbalu a to o Janu Jelínkovi, který měl jít z Vítkovic do Mladé Boleslavi.

Jestli nějaké další funkce byli, to už opravdu nevím. Vypadá to, že jsem sběratel funkcí, ale já to bral spíše jako svůj posun a pohled na florbal i z jiné perspektivy než jen z té ze střídačky. Každopádně nyní se věnuji už jen trénování a ve volném čase i pískání, které jsem letos velice zanedbal z důvodu trenérského vytížení. No, a to je ve zkratce asi můj přínos pro Florbal Ústí. Snad jsem na nic nezapomněl, ale i kdyby jo, tak ať to zhodnotí jiní.

 
Byl také trenérem regionálních výběrů
Kdy jsi začal přemýšlet o změně zaměstnání?
O změně zaměstnání jsem uvažoval již delší dobu řádově cca dva roky, ale pokaždé jsem se zhluboka nadechl a řekl si, že to dám. Navíc jsem ani neměl nějakou konkrétní nabídku, takže změna zaměstnání vždy padla. Nicméně konkrétní nabídku z Chomutova jsem dostal na konci prosince letošní sezony. Poté jsem se téměř čtyři měsíce rozhodoval, jestli nabídku přijmout nebo ne. Nakonec moje rozhodnutí bylo pro změnu. Svou kariéru jsem spojil pouze s klubem z Ústí, ale důvody už nebyly dále snesitelné, proto jsem se rozhodl pro tuto životní a sportovní změnu.

Co tě čeká za novou práci ve Florbalu Chomutov?
Nová práce nebude až tak o papírování, ale spíše o lidských kontaktech a setkáních. V podstatě se jedná o jakéhosi „skauta“ a náboráře dětí ze školních kroužků. Chomutov má velmi dobře rozjetou práci se základními školami a mým úkolem bude tuto pozici přebrat a starat se o přísun nových hráčů do oddílu, zajišťovat tréninkové jednotky ve školách, zařídit dětem turnaje a rozsévat všeobecně povědomí florbalu do škol, v čemž vidím velkou budoucnost.

Dále budu pokračovat v trenérské kariéře, kdy povedu v Chomutově kategorii elévů. Chomutov si ode mě slibuje pečlivou práci s mládeží, která si troufnu říct, že je mou největší předností. Má práce samozřejmě nebude vidět po měsíci nebo po roce, ale toho si jsou v Chomutově vědomi a mají ve mně dostatečnou důvěru, že já se k nim hodím. Já samozřejmě budu dělat vše pro to, aby i v Chomutově vyrostli do budoucna reprezentanti, ale hlavně především, aby tam vyrostli lidi, co milují florbal.

11. května 2019 se od 12:00 do 16:00 odehraje na Slunetě rozlučkový florbalový turnaj s Lukášem Pekárkem, na který vás všechny srdečně zveme! V pondělí zveřejníme událost a přihlášky.

Autor: Martin Harmach 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Červenec 2019
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

 
Muži A

Není žádný nejbližší zápas


Další týmy
Není žádný nejbližší zápas

  
Dnes má svátek Drahomíra
Zítra má svátek Čeněk

Včera slavil(a) narozeniny
Vrána Tomáš
Zítra slaví narozeniny
Lebdušková Linda
Rumlová Markéta
Za 2 dny slaví narozeniny
Macek Matěj
Priban David
Vörös Martin