Zranění hráči mluví o trénincích s Markem Mandelbaumem. Cvičilo se nám s ním skvěle, shodují se


 
» Redakce (9.4.2019)
Foto: Marek Mandelbaum, Instagram

Určitě jste si všimli, že několik hráčů do letošní sezony vůbec nezasáhlo, popřípadě odehráli pouze její část. Vojtěch Esterka, Miroslav Fořt, Dominik Beneš i Lukáš Täuber si přivodili nepříjemná zranění, která žádají dlouhodobou rekonvalescenci. Josef Novák v prosinci podstoupil operaci i on byl na nějaký čas indisponovaný. K tomu, aby se kluci již brzo vrátili zpět na palubovku, pomáhá kondiční trenér a specialista na rekondici po úrazech kolen Marek Mandelbaum.
Jaký typ zranění vás trápí?
Esterka: Nejprve natržený přední křížový vaz a na konci března přetržený přední křížový vaz, poranění menisku.

Novák: Měl jsem dlouhodobý problém s bolestí v pravém kotníku. Po výronech v mládežnických kategoriích jsem příliš nedbal na řádnou rekonvalescenci a problém se dostavil časem. Většinou přišla bolest a otok po větší zátěži. Říkal jsem si, že bude něco špatně… Šel jsem tedy za doktorem a ten mi diagnostikoval malý úlomek kosti pod hleznem a počáteční artrózu.

Fořt: Jsem po plastice předního křížového vazu, který jsem si utrhl kompletně.

Beneš: Měl jsem přetrhnutý přední křížový vaz a musel jsem na plastiku nového vazu.

Täuber: Potýkal jsem se s přetržením předního křížového vazu. K zranění došlo před třemi lety a letošní sezonu jsem byl nucen podstoupit plastiku vazu, abych byl schopen nadále hrát bez dalších zdravotních následků.

 
Zdroj: Instagram Marka Mandelbauma
Jak dlouho trvá rekonvalescence od doby, kdy jste si zranění přivodili?
Esterka: Od listopadu do současnosti s tím, že jsem si vaz dotrhl na konci března. To znamená, že se vydám na plastiku kolene, jako mají spoluhráči Fořt, Beneš, Täuber.

Novák: V mém případě jsem si nepřivodil zranění v jeden moment, ale spíše doznění výronů z minulosti a poté čekání na to, až bude bolest tak velká, že mě bude při hře omezovat. Po konzultaci s doktorem mi bylo řečeno, že bych mohl za měsíc od podstoupení operace znovu hrát. 19. prosince jsem podstoupil operaci, po týdnu jsem odložil berle, po dvou týdnech jsem začal rehabilitovat a po měsíci jsem začal naplno trénovat podle plánu.

Fořt: Zranění se mi stalo druhý týden letních prázdnin na Prague Games a na operaci jsem šel na konci srpna. Ten návrat do plné zátěže trvá šest měsíců, ale muže i déle.

Beneš: Rekonvalescence trvá už poměrně dlouho. Od té doby co se mi to stalo a to je asi devět měsíců.

Täuber: Nejkratší doba rekonvalescence po operaci trvá šest měsíců. Je nutné nechat počkat, dokud vaz nenabude určité pevnosti, těchto šest měsíců se nedá zkrátit bez rizika znovuobnovení zranění. Nicméně kvalitní rekonvalescence dokáže umožnit po šesti měsících sportovní zátěž.

Jaké typy cvičení děláte v rámci rehabilitace?
Esterka: Cvičení na aktivaci a posílení převážně kvadricepsů, celkově posilování na dolní končetiny, aby vazy v kolenu dostávaly v zátěži co nejméně zabrat. Vedlejší pak pochopitelně zbytek těla.

Novák: V prvních fázích jsem pracoval s balančními čočkami a bosou. Cviky byly zaměřeny na získání koordinace a stability. Pravě tyto vlastnosti byly důležité pro další fáze a to získání síly a výbušnosti s vytrvalostí. Důležité to bylo proto, abych si nepřivodil zranění zpět a měl kotník silný pro náročnější cviky.

Fořt: Ze začátku jsme s Markem Mandelbaumem alias Mandym hlavně dělali cviky na posílení stehenního svalu, aby to koleno drželo. Kolem čtvrtého měsíce jsme už začali dělat různé přeskoky, starty a hlavně změny směru.

Beneš: V prvních dvou měsících to byly spíše cviky na probuzení svalstva, které po operaci bylo „vypnuté“ a postupem času začala fyzická příprava, jako běhání nebo posilování v posilovně.

Täuber: S kluky jsme začali od úplných začátků. Ihned po operaci jsme se museli snažit pohnout a ohnout nohu a po odložení berlí jsme se museli znovu naučit správně chodit. První týdny se řeší znovuzískání mobility v koleně (propnutí/ohnutí). Následně už se přidávají těžší cviky, které mají účel získat zpět svalovou hmotu a stabilitu kolene při pohybu. Po pár měsících už se může pomalu zapojit klus, poté běh a těžší cviky, které více zatěžují koleno a prověří jeho stabilitu (odrazy, změny směru, sprint a další).

 
Zdroj: Instagram Marka Mandelbauma
Uměl bys popsat, co by ostatní sportovci měli dělat, aby si nepřivodili podobné zranění tomu vašemu?
Esterka: Nebrat regeneraci/protahování po výkonu „jako něco navíc“, ale jako standartní součást tréninku, tělo to potřebuje jako sůl a do budoucna je to víc než prospěšné. Naneštěstí si to většina lidí uvědomí až po zranění.

Novák: Určitě je to péče o svoje tělo. Když bych byl mladší, dělal bych spoustu věcí jinak, možná bych teď neměl problémy, jaké jsem měl. Je toho spoustu, ale chtěl bych vyzdvihnout, že velká dávka tréninků by měla být vykompenzována dostatečnou regenerací a kvalitní stravou. Můžu z vlastní zkušenosti potvrdit, když jsem si celou dobu v rekonvalescenci hlídal stravu a odpočinek pro tělo, tak jsem se cítil velmi dobře a hlavně zdravý.

Fořt: Přistupovat k tomu sportu profesionálně. Je tam spousta věcí, jak už od správné stravy až hlavně po regeneraci. Protahovat se, šetřit síly, prostě vracet to tomu tělu zpátky to, co vydáme. Díky tomu zranění jsem si i hodně uvědomil a i hodně naučil, jak zlepšit přístup a věřím, že mě to zranění posune v kariéře a velký kus dál a bude to jen pozitivní vzpomínka, která mě nastartuje ve splnění mých snů.

Beneš: Už to začíná od všeho, co děláte, co se sportu tyče, tak i třeba stravy a regenerace. Nejde si chodit jenom zatrénovat do haly na hodinu a půl a pak jít domů. Musí se tomu obětovat mnohem více, plavání, sauna, masáže, kvalitní strava, také spánek, protažení po tréninku, kvalitní rozběhání před tréninkem.

Täuber: Osobně si myslím, že to ovlivňuje velké množství faktorů a je těžké říci jen pár. Rozhodně ale nesmí dojít k podcenění přípravy v posilovně. Je nesmírně důležité posílit kvadriceps a hamstring a tuto skupinu svalů držet v rovnováze. Například aby kvadriceps nebyl mnohem silnější než hamstring a nedocházelo k zatěžování kolene. Určitě je důležitý při cvicích pracovat v plném rozsahu svalu, například při dřepech zvládnout plný dřep a nemyslet si, že podřep je plný rozsah. Dále bych se zaměřil na protahování a správnou regeneraci, aby sportovec nepřicházel do zátěže permanentně unavený a nesoustředěný. Je tu mnoho dalších faktorů, na které se musí člověk zaměřit. Hlavní je stát se sportovcem a ne florbalistou.

Kdy vidíte, že se vrátíte k florbalu naplno?
Esterka: Na konci dubna plánuji jít na operaci, takže bych chtěl v listopadu opět vpadnout na hřiště v plné síle. Plánuji se vrátit do hry ještě silnější a rychlejší než kdy dříve.

Novák: Můj první zápas jsem hrál asi 16. února. Bylo to skoro dva měsíce od operace, možná jsem mohl hrát o trošičku dříve, ale nechtěl jsem nic uspěchat a jsem za to rád.

Fořt: Já už jsem se k florbalu pomalu a jistě vrátil. Stihl jsem ještě letos nastoupit za juniory i za mužské áčko. V obou případech jsem hrál jen přesilovku. Do celého zápasu jsem ještě nenastoupil, bohužel. Doufám, že můj první zápas bude na Mistrovství světa juniorů v Kanadě teď v květnu, kam jsme s Benym dostali ještě šanci od trenérů reprezentace se probojovat do sestavy. Je volných ještě šest míst myslím, tak čekáme na finální nominaci, tak uvidíme. Doufám, že to vyjde a splním si jeden z mých cílů a snu společně s Benym.

Beneš: Já už se pomalu vracím do plné zátěže.

Täuber: Připravuji se tak, abych se na začátku sezóny vrátil hned v prvním zápase. Zároveň mým hlavním cílem je zůstat zdravý a být po zbytek mé kariéry připraven tak, aby nedošlo k žádnému dalšímu zranění, protože osobně další nucená pauza už by byla velká rána pro mou psychiku a cíle.

 
Zdroj: Instagram Marka Mandelbauma
Jak se vám cvičilo s kondičním trenérem Markem Mandelbaumem?
Esterka: Skvělý přístup jako trenér i jako kamarád, o zábavu nouze nebyla. Náročnost tréninku se stoupající zátěží se mi líbila, i když občas už jsem ty nohy ani necítil. Těším se, až po operaci budeme znovu spolupracovat.

Novák: S Markem se mi cvičilo výborně. Musím ocenit, že opravdu ví, co dělá a na každou otázku okolo zranění mi hned odpověděl. Za dobu, co jsem měl čest s ním trénovat, mě fyzicky velmi dobře připravil na návrat. Určitě bych mu chtěl za jeho služby poděkovat. Mandy je super i po lidské stránce, na každý trénink jsem se těšil, i když jsem věděl, že budu odcházet po čtyřech. A na závěr bych chtěl říct, že kdybych byl opačného pohlaví, tak bych určitě neváhal napsat první.

Fořt: Bylo to a je to furt super. Sice nám dává často zabrat, ale to k tomu patří. Je to super člověk a hlavně ví, co dělá a čeho chce dosáhnout. Sám si stejným zraněním prošel. Doufám, že s ním budeme pokračovat ještě aspoň chvilku déle, i když budeme už 100% fit. Je tu i motivace, že Mandy jede jako fyzioterapeut na Mistrovství světa juniorů do Kanady, tak by bylo hezký, kdybychom se tam s Benym taky dostali a bylo by to… no prostě raketový. Tím bych mu chtěl i za všechno poděkovat, co pro nás všechno zatím udělal. Věřím, že bude s námi ještě chvilku pokračovat a posune nás o level výše.

Beneš: Cvičí se mi suprově, je to skvělý trenér, který o tom ví opravdu moc.

Täuber: S Markem jsem si užíval každý trénink. Nejen že kvalitně vedl, ale dokázal naladit i správnou atmosféru. Moc mu děkuji, že mi ukázal cestu, kterou se můžu vydat k dlouhodobému zdraví.

V následujících dnech vám zprostředkujeme ještě rozhovor s kondičním trenérem Markem Mandelbaumem, který se o kluky stará a pomáhá jim k návratu do florbalového života.

Autor: Martin Harmach 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Červenec 2019
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

 
Muži A

Není žádný nejbližší zápas


Další týmy
Není žádný nejbližší zápas

  
Dnes má svátek Drahomíra
Zítra má svátek Čeněk

Včera slavil(a) narozeniny
Vrána Tomáš
Zítra slaví narozeniny
Lebdušková Linda
Rumlová Markéta
Za 2 dny slaví narozeniny
Macek Matěj
Priban David
Vörös Martin