Juniorská reprezentace veze do Česka historický titul z mistrovství světa v Kanadě!

» Redakce (14.5.2019)

Juniorská reprezentace slaví poprvé v historii titul mistrů světa! Nepoznali hořkost porážky a dokonce dvakrát zvítězili nad Švédskem, které čeká na titul už třetí MSJ. Přečtěte si souhrn z vyřazovací části proti Švýcarsku a proti Švédsku ve finále.
Česko U19 - Švýcarsko U19 9:4
branky: 5. Jonáš Kreysa, 9. Josef Juha, 15. Jonáš Kreysa, 16. Josef Juha, 23. Martin Řezáč, 29. Jakub Buršík, 36. Patrik Šebek, 42. Patrik Šebek, 59. Josef Juha - 28. Yannis Wyss, 31. Moritz Mock, 36. Severin Nigg, 54. Dylan Hasenböhler; vyloučení: 1 + Filip Forman (CZE) 5:2 + Raul Willfratt (SUI) 5 + Cyrill Suter (SUI) 5; využití: 3:2; diváků: 115; zásahy brankářů: Martin Haleš 17 - Nils Schälin 26; po třetinách: 4:0, 3:3, 2:1;

Po suverénně vyhrané skupině čekalo českou juniorku play-off. Ze skupiny se postupovalo rovnou do semifinále, ve kterém se Česká republika střetla s druhým týmem z vedlejší skupiny Švýcarskem.

Po zezačátku opatrném utkání z obou stran skórovali první Češi, když se Jonáš Kreysa uvolnil před Švýcarskou brankou a pohotově zavěsil. Tím Česko získalo sebevědomí a brzy na to skóroval kapitán Josef Juha po téměř samostatném nájezdu na švýcarského gólmana. Ti samí dva hráči skórovali do konce třetiny ještě jednou a poslali tak Čechy do vedení 4:0.

Po zbytek zápasu si Češi stabilně nesli minimálně čtyřbrankové vedení a nakonec zvítězili 9:4. Ve druhém semifinále zvítězili naši soupeři ze skupiny Švédové, a tak bylo jasné, že souboj ze skupinové fáze se odehraje znovu, tentokrát ale ve finálovém utkání.

Česko U19 - Švédsko U19 8:2
branky: 25. Jonáš Kreysa, 30. Josef Juha, 31. Filip Langer, 45. Daniel Eremiáš, 53. Matyáš Šindler, 58. Patrik Šebek, 59. Josef Juha, 60. Filip Langer - 42. Filip Eriksson, 48. Victor Wettergren; vyloučení: 4:0; využití: 0:0; diváků: 1107; zásahy brankářů: Martin Haleš 29 - Kalle Lundgren 11; po třetinách: 0:0, 3:0, 5:2;

Do finále Česko nastoupilo s očekáváním klasického tvrdého Švédského presu. V první třetině se ovšem nic moc neudálo. Švédové drželi míček a pomalu dobývali českou branku. Češi drželi tuhou defenzivu a hrozili z brejků. První otrkávající třetina skončila 0:0.

Dominik Beneš v reprezentace juniorů
Ve druhé třetině udeřili stejně jako v zápase ve skupině první Češi. A nebyl to opět nikdo jiný než Jonáš Kreysa, který se blýskl krásným vytočením. Chvíli na to situaci dva na nikoho krásně vyřešila dvojice Řezáč-Juha a zvýšili tak náskok české reprezentace. Ke konci druhé třetiny před českou brankou ukořistil míček Filip Langer a chystal se brejk. Langera na půlce hřiště nezastavilo ani zdvojení od švédských obránců, naopak si přidal na konto krásné jesličky a oba obránce obešel. Konečné zakončení už bylo pouze lahůdkou. Halifax tleskal ve stoje.

Do třetí třetiny Švédové vtrhli s odhodláním utkání otočit a začali silně tlačit do české defenzivy. Po necelých dvou minutách Švédové vstřelili kontaktní gól. Pár minut na to ale z nenápadné rozehrávky vystřelil nikým nehlídaný Daniel Eremiáš a vrátil tak tým do tříbrankového vedení. Jako další byli na řadě opět seveřané, kteří brzy poté opět skórovali a to ukázkovou střelou do vinglu ze špatně hlídaného předbrankového prostoru. Zbývalo sedm minut do konce a Čechům, konkrétně Matyáši Šindlerovi, se opět povedlo obejít několik Švédských obránců jako kužele a chladnokrevně zakončit. Na to již seveřané nedokázali reagovat. Naopak Češi několikrát trefili prázdnou branku Švédů. Finále MS juniorů nakonec skončilo tvrdou a vysokou porážkou Švédů 8:2.

Čeští junioři se tak stali mistry světa. Zapsali se tak do historie světových florbalových dějin, jelikož je to první zlatá medaile, kterou Česká republika získala na mezinárodním turnaji.