Juniorská reprezentace U19 ovládla skupinu na Mistrovství světa v Kanadě!

» Redakce (10.5.2019)

Již minulý pátek brzy ráno vyrazila česká výprava na Mistrovství světa juniorů ve florbale. Turnaj letos hostí stotisícové město Halifax v Kanadě. Mezi vybranými ročníky 2001 a 2000 se objevil i ústecký mladý talent Dominik Beneš. Turnaj započal pro Čechy ve středu, konkrétně od 21:00 českého času, kdy se střetli s jedním z favoritů turnaje Švédskem.
Švédsko U19 - Česko U19 1:5
branky: 35. Albin Hedstål - 3. Martin Řezáč, 5. Jonáš Kreysa, 27. Filip Forman, 54. Jonáš Kreysa, 60. Martin Řezáč; vyloučení: 4 + Victor Wettergren (SWE) 5:0; využití: 0:2; zásahy brankářů: Kalle Lundgren 25 - Martin Haleš 26; po třetinách: 0:2, 1:1, 0:2;

Do zápasu se Švédskem vtrhli Češi s obrovským nadšením a sebejistotou. Již ve třetí minutě našel kapitán českého výběru Josef Juha Martina Řezáče. O necelé dvě minuty později došlo před švédskou brankou na souboj, ve kterém byl důraznější Jonáš Kreysa, který tak zvýšil na 2:0.

Na začátku druhé třetiny byl vyloučen jeden z hráčů Švédska a Češi tak hráli přesilovku. Tu využil po půl minutě jeden z nejmladších hráčů v sestavě, Filip Forman, když krásně trefil protější růžek branky švédské reprezentace. V tu chvíli se Švédové začali konečně probouzet a kontaktní gól na sebe nenechal dlouho čekat. Osm minut po gólu Formana skóroval kdo jiný, než jeden z největších švédských talentů, Malte Lundmark, který si již v letošní sezóně připsal několik startů za áčko týmu IBF Falun.

Ve třetí třetině Śvédsko začalo silně dominovat. Situace se zataženou pětkou Čechů na velkém brankovišti přestala být výjimkou. Z velkého tlaku ovšem vyústil pouze brejk, mířící na švédskou branku. Jonáš Kreysa krásnou střelou backhendem vymetl šibenici a zvýšil náskok Čechů. Sedm vteřin před koncem přišla situace zajímavá pro ústeckého fanouška. Dominik Beneš upaloval sám na branku, ale chytře míček přenechal svému spoluhráči Martinu Ŕezáčovi a připsal si tak první bod na turnaji a to asistenci. Předčasný souboj o první místo ve skupině tak skončil 5:1 pro Českou republiku.

Česko U19 - Dánsko U19 12:2
branky: 2. Jakub Buršík, 9. Pavel Sládeček, 10. Jakub Buršík, 19. Daniel Eremiáš, 22. Matěj Havlas, 23. Dominik Beneš, 24. Matěj Havlas, 30. Matěj Havlas, 43. Matěj Havlas, 48. Josef Juha, 54. Josef Juha, 58. Jonáš Kreysa - 22. Magnus Nyeng Jensen, 52. Jonáš Kreysa; vyloučení: 1:1; využití: 1:0; diváků: 179; zásahy brankářů: Lukáš Kříž 14 - Casper Bisgaard Eiersted 5, Mathias Saaby Hjelm 17; po třetinách: 4:0, 4:1, 4:1;

Ve druhém zápase čekali Čechy Dánové. Silní favorité ze středu Evropy mají s Dány 100% úspěšnost vzájemných zápasů. Začátek zápasu rozhodně nenaznačoval nějaké překvapení. Češi po první třetině vyhrávali již 5:0 a zápas se stal exhibicí. Vypíchnout je třeba první gól Ústečana Dominika Beneše, který si potáhl míček a mířenou střelou těsně za půlkou mířil přesně pod víko. Zápas nakonec skončil 12:2 a Česko čekal poslední zápas skupiny, se Slovenskem.

Česko U19 - Slovensko U19 7:3
branky: 26. Jakub Buršík, 28. Matyáš Šindler, 30. Matyáš Šindler, 33. Jonáš Kreysa, 39. Filip Forman, 56. Jakub Buršík, 56. Dalibor Švéda - 17. Tomáš Kvasnica, 25. Roman Faith, 59. Peter Hrabčák; vyloučení: 1:4; využití: 1:0; diváků: 96; zásahy brankářů: Martin Haleš 16 - Adam Kohút 37; po třetinách: 0:1, 5:1, 2:1;

Bratrský souboj dvou národů začal nevinně. Dlouho se žádná ze sítí nerozvlnila. Ovšem byla vidět převaha Ćeské republiky. Ke konci třetí třetiny se prosadili jako první Slováci. Česká reprezentace tak poprvé v turnaji prohrávala.

V čase 24:30 se Slovensko dostalo do vedení o dvě branky a na Čechy se začal vytvářet mírný tlak. Půl minuty poté ale snížil Jakub Buršík, následovaly dva góly Matyáše Šindlera, jeden gól Jonáše Kreysy a Filipa Formana. Na konci druhé třetiny tak Ćeská republika vedla 5:2 a „české florbalky“ se tak mohli uklidnit a začít hrát v klidu.

Ve třetí třetině přidali Češi ještě dva góly a i přes kosmetickou úpravu skóre v podobě vstřeleného gólu do sítě České republiky, nakonec zápas skončil pro Česko příznivě a vyhráli 7:3.
Reprezentační výběr České republiky, hráčů do devatenácti let tak skončil ve skupině na prvním místě i za přispění Dominika Beneše!

Autor: Pavel Klepetko