David Derka se stal novým trenérem mužů. Asistovat mu budou Jakub Koník a Petr Kašpar


 
» Redakce (18.7.2019)
Foto: Jan Němeček

Novým trenérem mužů je David Derka, který si k sobě do týmu přizval Jakuba Koníka a Petra Kašpara.
Davide, i když už tě ústečtí fanoušci na střídačce viděli, přesto se nám představ. Jak začala tvá florbalová kariéra?
Má florbalová kariéra začala prvním mládežnickým náborem ústeckého klubu v devadesátých letech. Bral jsem to jako fajn odreagování od hokeje. Na náboru jsem se potkal s několika kluky, se kterými jsem dodnes kamarád, včetně Marka Vojty. V dospělé kategorii jsem v Ústí hrál tři sezony, ale první ještě na cizí registrace, protože věkem jsem byl starší žák, to v té době ještě nebyla kategorie dorostu. Na toto období vzpomínám velice rád, ať už kvůli cestám vlakem do Ostravy, či spoustu zajímavých zážitků a známých, které jsem za tu dobu poznal.

Po skončení střední školy jsem se rozhodoval mezi vysokou školou, nebo zůstat doma a zkusit hrát hokej ve druhé lize. Rozhodl jsem se pro VŠ v Liberci a místní florbalový klub FBC Liberec. V Liberci jsem strávil krásných osm let a dalo mi to spoustu zážitků, ať už na hřišti, v hledišti či v restauračním zařízení. Kromě toho jsem poznal spoustu fajn lidí a našel jsem si super holku, se kterou mám nyní dvě super děti.

Následovalo stěhování do Prahy, půlroční angažmá u Klokanů, konec sezony jsem strávil v baráži v Liberci a prozatím to byl můj konec hráčské kariéry.

Co tě vedlo k tomu přijmout nabídku vedení klubu k trénování mužského týmu?
Vedení klubu mi sdělilo novou vizi a nabídlo mi tuto roli. Poprvé jsem z časových a osobních důvodů odmítl, ale podruhé, když za mnou dorazil David Stummer s Jakubem Koníkem, kterého znám cca 28 let, tak jsme se nakonec domluvili na spolupráci za určitých podmínek a uvidíme, jak to půjde.

Silně jsi spjatý s Libercem, kde jsi trénoval mládežnické kategorie, jak se na tvém trénování podepsala liberecká florbalová škola?
Liberecký florbal mi dal hodně, florbalově to byl jiný svět než v Ústí. Pravidly a pohledem na florbal se to v Liberci více podobalo hokeji a poctivý florbal, kterým se liberecké FBC prezentuje, mi sedí. Zároveň jsem zažil několik kvalitních trenérů jako Erboš, Bubák, Viky či Skrůža, od kterých jsem spoustu věcí odkoukal. Zároveň jsem zjistil, že i některá rozhodnutí nemusí být správná.

Skrz trénování dětí ses dostal až k trénování mužského výběru Startu98 v sezoně 2014/2015. Hned v tvém první roce působení jsi dovedl tým až do baráže o Superligu. Určitě si vzpomeneš i na památné páté čtvrtfinále, ve kterém Start98 nakonec zvítězil po nájezdech 2:1. Na jaký zápas pod taktovkou pražského celku nejraději vzpomínáš ty?
To byla všechno shoda náhod. Už nějaký pátek jsem přemýšlel, že by bylo fajn začít trénovat nějaké děti v Praze a mezitím mi Skrůža zavolal, že má pro mě nápad, jak trávit večery.

Nakonec jsme vytvořili parádní „liberecký“ realizační tým se Skrůžou a Teemem. Zároveň se nám podařilo od začátku nastavit parádní atmosféru, kterou jsme prošli od přípravy až do první třetiny čtvrtého finálového zápasu s Litvínovem. Pak nám už došly síly a prohráli jsme bohužel vše, co šlo. Ale byla to parádní jízda, za kterou všem moc děkuji. Všechny naše série v „severočeském“ play-off se hrály na pět zápasů: čtvrtfinále – nervy drásající nájezdy pátého zápasu s Ústím, semifinále – bitvy s favoritem z České Lípy a zakončené finále s Litvínovem, kdy jsme poslední zápas nezvládli. Nejradši vzpomínám na můj první zápas, kdy jsem si spíše než trenér připadal jako krotitel divé zvěře na střídačce. Po zápase jsem si říkal, co tady dělám.

Ve Startu98 jsi zůstal až do sezony 2016/2017, jak celkově na toto období vzpomínáš?
Pro mě to byla obrovská zkušenost a vedení děkuji za svěřenou důvěru. Ve Startu98 jsem poznal spoustu fajn lidí. Předtím jsem vedl všechny mládežnické kategorie, ale nyní jsem měl pod palcem dospělé hráče a ještě s mou florbalovou minulostí: neoblíbený hráč – šílenec (smích). To byla výzva! Ale časem jsem pochopil, že se to moc neliší. Jen místo počítačových her se kluci baví v kabině o ženských a víkendových příhodách. Dále jsem si opět potvrdil, že i velice zkušení trenéři mohou dělat chyby, ale je dobré se z nich poučit. Zároveň je dobré se držet svých pravidel, vize a nesnažit se někoho kopírovat.

V průběhu tvé trenérské kariéry jsi vystudoval trenérskou licenci B a objevil ses znovu v Liberci a zároveň i v ústecké superligové sezoně na střídačce Florbalu Ústí v roli asistenta. Jaké to pro tebe bylo být na straně Ústí, když soupeřem byli liberečtí hráči?
Trénovat jsem začal ještě v Ústí, mezi mými prvními svěřenci byl David Stummer či Martin Pražan v hale na Stříbrníkách. V trénování jsem pokračoval v Liberci, kde jsem trénoval s Havrďákem přípravku a postupem času jsem se dostal až k juniorům. Následovaly tři sezony ve Startu98. Pak Přišlo Mistrovství světa ve florbalu a Skrůža potřeboval na tři zápasy pomoc a v té samé sezoně jsem ještě přišel pomoci Márovi Vojtovi s Koptičem při zachraňování Superligy, ale bohužel nedostatečně. Těch prokletých 13 vteřin mě mrzí ještě dnes. Série byla pikantní, v play-off by to bylo lepší, ale v play-down se hraje o hodně, nicméně snažil jsem se využít znalosti soupeře, ale nestačilo to bohužel. Protože případný sestup může být pro klub kritický z ekonomického i hráčského důvodu.

Po roční odmlce v trénování ses stal hlavním trenérem mužského týmu. Jak se na novou výzvu těšíš s vědomím toho, že mužstvu se v loňské sezoně nepodařilo vrátit zpět mezi florbalovou smetánku a někteří hráči již v dresu Ústí nebudou pokračovat? Jinými slovy, nepřicházíš úplně do růžové situace. Máš již v hlavě recept, jak tým obstojí před veřejností i před sebou samotnými?
Loňskou sezonu jsem po očku sledoval a byla škoda, že se klukům nepodařilo postoupit. Ale objektivně byla účast v semifinále pro tým maximum, čeho mohli dosáhnout. Black Angels i Hattrick Brno byli ještě o level výše.

Nemyslím si, že bychom byli v kritické situaci. V týmu zůstali hráči, kterým na klubu záleží a chtějí za něj bojovat. Jsem názoru, že nemá cenu někoho sáhodlouze přemlouvat, aby zůstal. Otevřeně hráči řeknu můj názor, pro-proti a na něm je, jestli chce být s námi, nebo proti nám. Každý má ve florbalu možnost na svou volbu. Situace není růžová, ale to není skoro nikde. Zároveň pořád tu jsou kvalitní hráči a doufám, že se nám podaří přivést někoho do naší skládačky a vytvoříme super partu. Ptáš se na recept? Má odpověď je kvalitní a poctivá práce s dobrou náladou, abychom si na konci sezony mohli každý z nás říct, že jsme pro tým udělali vše, co jsme mohli. Jestli to bude stačit nebo ne, tak to nyní nedokážu říct.

Letní přípravu jste letos začali již v květnu, jaký bude plán do dalších měsíců, čekají vás nějaká přípravná utkání a alespoň lehce nakousneš, zda se ústečtí fanoušci mohou těšit na nové tváře?
Letní přípravu jsme začali od května a má ji celou na starost Koňas (Jakub Koník, pozn. red.) První část nám končí začátkem července, pak nás čeká dovolená s individuálními tréninky a v srpnu budeme běhat v hale. Přípravné zápasy už pomalu připravujeme, ale čekali jsme na rozlosování poháru. Objevíme se na Czech Open ale jen v kategorii do 21 let. Koncem srpna nás bude čekat hrací soustředění. Prozatím moc nových tváří potvrzených nemáme, ale doufám, že se nám podaří někoho přivést.

Z tvého pracovního portfolia na Linkedin jsem si vyčetl, že ovládáš základy albánštiny, pro nás Sředoevropany určitě exotický jazyk, proto bych tě na závěr našeho rozhovoru poprosil, zda bys všem popřál co nejhezčí léto!
Gëzoni verën e bukur dhe ju shohin në shtator. (Užijte si krásné léto a uvidíme se v září)

Autor: Martin Harmach 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Prosinec 2019
1 Muži B: SC SLUNETA Ústí n./L
Muži C: SC SLUNETA Ústí n./L
Dorost: SH SPORTaS u Koldomu Litvínov
Dorost B: Městská SH Louny
23 Junioři: SC Sluneta
4567 Muži A: MSH Vodova Brno
Veteráni: SH Krupka
Elévové: Sportovní hala - VOŠ a SŠ Štětí
Elévové: SH Roudnice nad Labem
Ženy A: SH Krupka
Ženy B: SH ZŠ Smržovka
8 Junioři: SC Sluneta
Starší žáci A: SH TJ Jiskra Nový Bor
Starší žáci B: SH Přívozní Lovosice
Ženy A: SH Krupka
Dorostenky: SH TJ Turnov
910111213 Muži A: SC SLUNETA Ústí n./L
14 Muži B: Sokolov
Junioři: SC Sluneta
Dorost B: SH Chemik Lovosice
Mladší žáci: SH Žatec OA
Přípravka: Gymnázium Ústí n./L.
Starší žákyně: Chomutov
Elévky: Chomutov
15 Muži A: ASVA Jaroměř
Muži B: SC SLUNETA Ústí n./L
Dorost: dle koše
Mladší žáci: Jateční
161718 Junioři: SC Sluneta
192021 Muži A: SC SLUNETA Ústí n./L
Elévové: Gymnázium Ústí n./L.
Dorostenky: SH SOUŠ ROUDNICE
22 Muži B: Praha
Junioři: SH Děkanka
Ženy A: SC SLUNETA Ústí n./L
23242526272829
3031

 
Muži A
 
VS
Bulldogs Brno  -  FbÚ
MSH Vodova Brno
7.12.2019 20:00-22:00
 
VS
FbÚ  -  Slovan Havířov
SC SLUNETA Ústí n./L
13.12.2019 20:00-22:30

Další týmy
Elévové
7.12.: SH Roudnice nad Labem
Elévové
7.12.: Sportovní hala - VOŠ a SŠ Štětí
Ženy B
7.12.: SH ZŠ Smržovka
Ženy A
7.12.: SH Krupka
15:00-17:30

Veteráni
7.12.: SH Krupka
Ženy A
8.12.: SH Krupka
15:00-17:30

Starší žáci B
8.12.: SH Přívozní Lovosice
Dorostenky
8.12.: SH TJ Turnov
Starší žáci A
8.12.: SH TJ Jiskra Nový Bor
Junioři
8.12.: SC Sluneta
13:00-15:00

Starší žákyně
14.12.: Chomutov
Přípravka
14.12.: Gymnázium Ústí n./L.
Muži B
14.12.: Sokolov
Mladší žáci
14.12.: SH Žatec OA
Elévky
14.12.: Chomutov
Dorost B
14.12.: SH Chemik Lovosice
Junioři
14.12.: SC Sluneta
13:00-15:00


  
Dnes má svátek Ambrož a Benjamín
Zítra má svátek Květoslava

Dnes slaví narozeniny
Hrdličková Tereza
Zítra slaví narozeniny
Gibalová Patrícia
Priban Daniel