Fořt: Naše základna je početná, máme na čem stavět


 
» Redakce (18.11.2015)

Radim Fořt se k florbalu dostal před šesti lety, když jeho syn Miroslav Fořt našel zalíbení právě v tomto mladém sportu. Nyní již čtvrtým rokem pracuje s partou kluků, kteří jsou nyní v kategorii starších žáků. V mládeži Florbalu Ústí vidí velkou budoucnost především díky velké početné základně. Nový systém košů vidí pozitivně a oceňuje spolupráci všech tří týmů starších žáků. Zároveň se snaží být přístupem k hráčům spíše trenér kamarád než direktivní trenér.
Kdy ses dostal k florbalu? Co tě k tomu vedlo? Přišel syn sám s tím, že by chtěl hrát?
K florbalu jsem se dostal v roce 2009. Přivedla mě touha syna dělat sport s florbalkou v ruce. Míra (Miroslav Fořt, pozn. red.) chtěl v prvopočátku chytat jako hokejový brankář, ale jeho tělesné proporce a časová indispozice rodičů nás přivedla k tomuto sportu.

Jsi pravidelným divákem domácích utkání. Co tě na tomto sportu nejvíce fascinuje nebo baví? Je to jeho dravost nebo třeba podobnost s hokejem?
Bohužel zdravotní indispozice ze začátku sezóny mi zabraňovala vidět některá utkání, ale pokud je to jen možné, na zápasy chodíme díky synově zaujatosti do tohoto sportu pravidelně. Občas se poštěstí vidět i venkovní utkání. Florbal je hra, kdy většinou není nikdy nic rozhodnuto, a pokud se týmy nerozhodnou diváky unudit osobní trpělivou obranou, je málo sportů, které by se mohly pochlubit takovým spádem hry, jako má florbal. Rychlost hry, osobní souboje, individuální práce jednotlivců na hřišti i celkové nasazení týmu je to, co je pro diváka atraktivní.

Ve florbale působíš jako trenér nyní starších žáků. Co je náplní práce? Je těžší trénovat kluky, u kterých se začíná projevovat puberta, nebo trénovat předpubertální děti?
Trénuji starší žáky B a mou náplní práce je hlavně pohybově a herně zdokonalit kluky, kteří se na začátku sezóny nevešli do týmu A a pomoci jim se o to místo poprat. S touto partou pracuji již třetím a s některými jedinci i čtvrtým rokem. Vždy se nám podaří stmelit kolektiv ve skvělou partu a to je pro práci s touto kategorií pro mě jedna z nejdůležitějších věcí. Jakožto trenér a otec to mám v tomto asi jednodušší. Jsem klukům víc jako trenér kamarád než direktor, který jen rozkazuje a křičí. Občas také zvýším hlas, ale to už je hodně zle. Kluci ale i holky přesně vědí, kde jsou hranice, a proto nám to tak klape. V mladších kategoriích jsou ty děti ještě poslušné. Jde především o to, jak jsou vedené rodiči a to je v dnešní zvláštní době trochu problém.

Pro starší žáky je letos vytvořený nový herní systém. Koše. Jak se na to díváš jako trenér? Je to lepší pro kluky, že hrají s výkonnostně podobnými týmy?
Pro naše kluky je dobře, že budou hrát více zápasů s těžšími soupeři. Herně by je to mohlo posunout. Ovšem musejí poslouchat rady trenéra. V loňské sezóně jsme se potkali vlastně jen s Lomnicí. Další zápasy jsme si víceméně zkomplikovali a zdramatizovali jen vlastním přístupem. Souboje třeba s Děčínem nebo s Libercem jim dají určitě více než utkání se soupeřem, který je fyzicky ani herně neprověří a hraje se jen na jednu branku.  

Je vůbec systém košů pro laickou společnost srozumitelný? Je vhodné, aby dvě mužstva stejného klubu hrála v jednom koši? Nevytváří se tím falešný pocit efektivního systému, ale týmy vlastně furt hrají s těmi samými?
Jestli je to vhodné je na posouzení vedení florbalu v kraji. Pro náš klub, kde se s mládeží pracuje, tak jak se pracuje, je to přínos. Proč by měli kluci, kteří se nevejdou na soupisku A týmu, hrát o ligu níže, i když herně a fyzicky mají na to hrát o stupeň výše? Naše základna je početná a je aspoň na čem stavět do budoucna. Je to v letošním roce novinka a rodičům se to muselo vysvětlit. Myslím že se nám to podařilo. Většině rodičů je stejně asi jedno, jaký systém se hraje. Je pro ně důležité, že si děti zahrají. Proto jsem rád, že funguje prolínání mezi týmy A, B, C a mají tak možnost si zahrát všichni. Pro mě osobně bylo jednodušší období, kdy se i ve starších žácích B nehledělo na výsledky a mohl jsem nechat si vyzkoušet zápasy i úplné nováčky. Na druhou stranu je to pro kluky, co to chtějí někam dotáhnout, další motivace na sobě stále pracovat a ti, co to hrají pro pohyb a zábavu, si mohou zahrát v C týmu.

Je pravdou, že v Praze se tento systém hraje delší dobu a je tam výkonnostně srovnatelných týmů více. V našem kraji to je problém. Je tu 4 - 5 týmů kteří si to o koš A mohou rozdat. Náš A tým je v lize bezkonkurenční a snad jen souběh termínů s dorostem by je připravil o stoprocentní úspěšnost.

Je pozitivní faktor utkání o umístění v rámci turnaje a případný postup do vyššího koše?
Každé dítě, které sportuje, chce vyhrávat. Proč mu to neumožnit. Pak je tu faktor trenérů. Tímto systémem košů se vracíme do doby, kdy některé oddíly přijely s patnácti hráči a v zápase, kdy o něco „šlo“, nasadí osm borců a zbytek sedí. Dle mého názoru je to v této kategorii nesmysl. Pak je tu další faktor „porazit Ústí“ byť bude půl týmu sedět na lavičce.

Je cítit velký rozdíl mezi jednotlivými kraji Unie? Dá se říct, že Praha je v tomhle ohledu výkonnostně jinde a silné kluby na severu tím trpí?
Díky nasazení mého syna ve starších kategoriích mám delší dobu možnost s ním cestovat a  toto sledovat. Výkonnostní rozdíl je veliký a nevypadá to, že se to v dohledné době srovná nebo aspoň přiblíží. Teď tím myslím rozdíl mezi kraji. Naši kluci díky přátelským utkáním s těžšími soupeři, které jsou jim umožněny hrát, se lépe dokážou srovnávat se zápasy, které pak absolvují třeba na mistrovství České republiky nebo na krajských výběrech. Výsledky dorostu, ale hlavně juniorů jsou jasným důkazem, že je to správná cesta. Praha je hodně vepředu stejně jako některé moravské kluby. Je to o dlouhodobé práci s mládeží a já věřím že se to nejen u nás, ale i v ostatních klubech třeba díky seminářům jaké vede Radomír Mrázek spolu s Markem Vojtou v kraji co nevidět projeví.

 
Radim Fořt

Výsledky starších žáků druhého týmu jsou výborné. V tabulce s percentilem bilancujete na čtvrtém místě. Máte tři prohry, dvě z nich s A týmem. Jak prozatím hodnotíš působení v lize po čtvrtém kole?
Děkuji. Kluci jsou skvělá parta a díky tomu se nám daří. Je před námi ještě hodně práce a na nich je vidět, že chtějí na sobě pracovat. Po dlouhé době začalo fungovat i přebírání hráčů do A týmu, což je pro ně další pozitivní impuls. Těžké zápasy zvládáme. Až na poslední souboj s A týmem, kde kluci nebyli schopni přenést instrukce od trenéra do hry. To je jedna z věcí, na které musejí zapracovat. Nechávám kluky ať si hrají. Mají hlavu, ruce a nohy. Před zápasem a o pauzách si řekneme, co bychom chtěli hrát, a pak už je to jen na nich. A zakončení. Náš dlouhodobý problém. Dokážeme si vytvořit mnoho šancí, ale mnohdy jakoby nám někdo ty branky zaklel.

Týmové kanadské bodování vede Vít Bradáč (9+2). Podle ostatních statistik dalších hráčů jsou všichni bodově velmi vyrovnaní a neexistuje výraznější propast. Jak tahle harmonie střelců na tebe působí?
Nevím jak kluci, ale já na statistiky nekoukám. Máme pravidla, podle kterých vybírám sestavu. A je mi jedno jestli je to nejlepší střelec nebo ne. Mám v týmu šikovné kluky a je jen otázkou času a tréninku, kdy bude těch vyrovnaných střelců více. Nehrajeme to na jednotlivce, jsme tým a tak se snažíme pracovat a hrát.

Jak to vypadá s brankáři? Tadeáš Dittrich dokonce vede ligovou tabulku se skvělou úspěšností 92,39 % s ohledem na počet odchytaných utkání (8).
Golmani jsou kapitola sama pro sebe. Mně se letos podařilo zapracovat do týmu dalšího gólmana, který má velkou chuť na sobě pracovat. Tím jsem vytvořil konkurenční klima a na jejich výkonech je to znát. Všichni šli hodně nahoru. Bohužel jsem na tým sám a nemůžu se jim věnovat, jak bych chtěl. U A týmu začal fungovat Tomáš Hlava, za což jsem opravdu vděčný, neboť se doposud s brankáři moc nepracovalo. Z mého pohledu velká škoda. Pokud něco zkazí hráč, je tam ještě brankář, který má možnost to napravit. Ale pokud něco pokazí gólman, je to špatně. A v klubu se na toto dle mého názoru zapomíná a moc se s brankáři nepracuje.

Mícháte týmy A, B, C nebo jako trenéři necháváte týmy uzavřené? Jak potom například vypadají utkání mezi A a B týmem?
Pro některé hráče z Áčka je vidět, že vzájemný souboj je prestižní. Já to tak neberu. Známe jejich kvalitu a je na nich vidět zkušenost z dorostu a vedení zkušených trenérů. My se učíme herní varianty a každý zápas je pro nás další zkušeností. První zápas nás asi trochu podcenili. Na druhý se již dostatečně připravili a hru měli pod kontrolou.

Propojení mezi týmy A, B, C je další posun dopředu. Už dávno jsou pryč časy, kdy toto nefungovalo a jsem rád, že i kluci od nás dostávají šanci v A týmu. Jsme v kontaktu s Davidem Stummerem a dokážeme si vzájemně vyhovět v nasazování hráčů. Pokud oni mají zájem o někoho z našich kluků, jsou jim k dispozici pro další práci. Toto je další výhoda společného nasazení v koši A. Trenéři z A týmu mají moje kluky na očích a můžou sledovat jejich růst. Zase oni nám dávají k dispozici hráče, kteří se jim nevejdou do sestavy. Toto platí i pro spolupráci s C týmem. Zde se ovšem projevuje fenomén rodič. Chtěl bych tímto tak trochu apelovat na rodiče a to nejen ve starších žácích. Nechte kluky i holky ať hrají florbal a je jedno jestli v Áčku, Béčku, Céčku. Kdo má chuť hrát a florbal ho baví, je mu jedno v jakém týmu to bude. Nikde není napsáno že z kluka, který nyní nastupuje v Béčku nebo v Céčku a tam si hraje to svoje, nemůže být jednou reprezentant. To samé platí i o holkách. 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Březen 2021
123456 Dorost B: Most
Přípravka: Chomutov
7 Starší žáci B: Louny
8910111213 Veteráni: Mladá Boleslav
Starší žáci A: Litvínov,Lovosice,Kadaň,Jirkov,Turnov,Litvínov
Elévové: Gym. Jateční
Starší žákyně: Liberec
14 Starší žáci B: Štětí
151617181920 Muži C: Teplice
Dorost B: Lovosice
Mladší žáci: Liberec,Jablonec,Semily,Podbořany,Jirkov,Litvínov
Mladší žáci: Liberec,Jablonec,Semily,Podbořany,Jirkov,Litvínov
Přípravka: Gym. Jateční
Dorostenky: SCS Sluneta
21 Mladší žáci: Městská SH Teplice
222324252627 Veteráni: SCS Sluneta
Starší žáci A: Česká Lípa,Smržovka,Most,Kadaň,Semily,Lovosice
Elévové: Jirkov
Starší žákyně: Gym. Jateční
Starší žákyně: Gym. Jateční
Starší žákyně: Gym. Jateční
28 Elévové: Podbořany
293031

 
Muži A

Není žádný nejbližší zápas


Další týmy
Starší žáci A
13.3.: Litvínov,Lovosice,Kadaň,Jirkov,Turnov,Litvínov
Starší žákyně
13.3.: Liberec
0:00-0:00

Elévové
13.3.: Gym. Jateční
0:00-0:00

Veteráni
13.3.: Mladá Boleslav
0:00-0:00

Starší žáci B
14.3.: Štětí
0:00-0:00


  
Dnes má svátek Tomáš
Zítra má svátek Gabriela

Včera slavil(a) narozeniny
Kremlík Tomáš
Neugebauer Lukáš
Dnes slaví narozeniny
Dolejší Jiří
Za 2 dny slaví narozeniny
Kricner Filip
Rubinsteinová Elizabeth
Za 3 dny slaví narozeniny
Štorek Vladimír st.