Doudová: Děti umí chápat více, než si myslíme


 
» Redakce (30.11.2015)

Karolína Doudová o sobě říká, že se ráda směje na svět a doufá, že ten pak bude veselejší. Studuje v maturitním ročníku na gymnáziu. Věnuje se především trénování. K florbalu se dostala náhodou, když jí kamarádka řekla, aby s ní jela na Nisa open. Myslí si, že by děti měly dodržovat určitá pravidla, ale potom je to především na nich. Věří, že chybami se děti nejvíce učí a poučí se z nich.
Co ráda děláš nebo podnikáš?
Baví mě florbal a s tím i trénování mládeže, procházky se psem, fantasy, psaní příběhů a hodně dalších věcí, které by vám jenom čtením zabraly spoustu let. Popsala bych se jako kreativní osoba, mám ráda originalitu.

Kdy ses k florbalu dostala? Jaký byl důvod toho, že dnes pracuješ jako trenérka?
Někdo by řekl, že to byla náhoda, já bych dnes řekla, že to byl osud. K trénování mě dostala kamarádka, která chtěla, abych s ní a přípravkou jela na Nisa open 2013. Začala jsem tedy navštěvovat tréninky přípravky. Vzpomínám na všechna ta dětská objetí a hru „šly tři opice“. Naprosto si mě získaly.

Věnovala jsi se i jiným sportům? Jakým? Proč náhle ta změna?
Před florbalem jsem se věnovala Street dance, ale všechno to ztratilo význam, když jsme se na trénincích věnovali jen tomu, abychom na soutěžích vyhrávali. Sport by neměl být jen o výhře.

Trénuješ přípravku s Lukášem. Jak vypadají tréninkové jednotky? Co se začínající florbalisti učí?
Letos máme většinu přípravkových dětí nových, proto se hodně soustředíme na základy. Ale vynecháváme formu trénování typu fronty apod. Snažíme se co nejlépe využít čas. Pro to jsou nejlepší stanoviště, kdy děti na nic nečekají a mohou být v pohybu po celou dobu tréninku. Můžeme určité stanoviště ztížit podle výkonnosti hráče, což je perfektní volba, pokud tam nemáme jenom nováčky. Naším cílem je nejen to, aby děti něco uměly, ale především to, aby je to bavilo a na tréninky chodily rády.

Je náročné s malými dětmi pracovat? Poslouchají? Chápou zadání?
Každá věková kategorie vyžaduje čas, který jim věnujeme na tréninku i mimo něj. To je, přiznávám, dost vyčerpávající. Děti mají nastavená pravidla, která dodržují. Samozřejmě občas neposlouchají, ale i tak to jsou naše zlatíčka. Připadá mi, že si většina lidí myslí, že protože jsou to děti, jsou hloupé. Omyl! Právě děti chápou víc, než si umíme představit.
Tréninky připravujeme přímo pro ně, podle schopností, věku, počtu dětí. Pokud dítě nějaké cvičení nechápe, je to vina trenéra. Buď připravil špatné, těžké cvičení a nebo to špatně vysvětlil.

Jak je to s kolektivem? Děti bývají občas až přespříliš upřímní a kritičtí. Jak se pracuje s tolika dětmi, aby se nevyskytovala například šikana?
Jak už jsem zmiňovala, mají daná pravidla. My musíme však být důslední, aby se pravidla dodržovala. Chceme mít dobrý kolektiv a přátelskou, florbalovou atmosféru.

Hrajete jednou měsíčně turnaje. Jak takový turnaj probíhá?
Před samotným zápasem se děti musí rozehřát, k tomu využíváme různé hry. Pak také potřebujeme rozchytat gólmana. Hrají systém 3 na 3. Někdy je Peky (Lukáš Pekárek pozn. red.) rozdělí do trojic, které pojmenuje barvami, aby si děti nepřipadaly méněcenné, například když by byly ve druhé skupině a nebyly tak první. Když dostanou gól, nezlobíme se. Nikdy od nás neslyší žádnou výtku, protože to k ničemu nevede. Snažíme se je navést k tomu, co by příště mohly udělat lépe. Přijdou na to sami a víc si to zapamatují do příště. Já osobně chyby naopak vítám, vždyť chybami se člověk učí. Učíme je také respektu k rozhodčím a protihráčům.

Máte ve čtvrtek spojený trénink s elévky. Co je náplní tréninků?
Děti hrají hry, aby si „odpočinuly“ od florbalu. Často se setkáváme s tím, že dítě neumí ani kotoul, proto jsou tyto pohybové tréninky velmi důležité. Není to jen zábava, ale je to také prevence proti pozdějším zdravotním komplikacím. Bohužel více nemůžu dodat. Čtvrtečních tréninků se totiž nemohu moc účastnit, tou dobou jsem u starších žáků.

Jak se zapojují nebo vnímají rodiče malého sportovce? Zajímají se o vývoj jejich dítěte?
Musím říct, že s rodiči jsem každou sezónu velmi spokojená. Když potřebujeme pomoci, pomohou. Nejen při pořádání turnajů a focení, ale nevadí jim se i aktivně zapojit do tréninků.
Rozhodně se zajímají.

Chceš se profesně rozvíjet? Víme, že nyní máš oficiálně licenci, chceš postupovat dále? Chceš radši pracovat s dětmi nebo bys radši postupovala s věkem? Kluci nebo holky?
Určitě nehodlám jen tak skončit. Snažím se být dobrým trenérem a to zahrnuje i neustálé vzdělávání. Upřímně nevím, zda chci zůstat u jedné kategorie nebo postupovat s věkem. Je pro mě těžké se s dětmi loučit ke konci sezóny, a tak si ani nedokážu představit loučení s nimi po několika letech. Vzpomínám, když jsem měla trénovat mladší žáky. Bála jsem se. Myslela jsem, že můžu trénovat maximálně elévky. Ale byla to výzva. Nakonec na to moc ráda vzpomínám. Bylo to skvělé! A letos jsem se přesvědčila, že i trénování starších žáků mi nedělá nějaké problémy. Jestli trénovat holky nebo kluky? Nechám to na osudu.
  
Jak hodnotíš vzdělávací kurzy? Například nedávno s Mrázkem, který je jednou z ikon českého florbalu?
Každý seminář vítám, vždy to něco přinese. Musím zmínit kurzy s Markem Vojtou a Tomášem Štěpánkem. Tihle dva mi hodně předali. Seminář s Mrázkem hodnotím na jedničku. Bylo to hodně praktické, za což jsem byla opravdu vděčná. Tohle je ale zrovna ten trenér, který i kdyby vám povídal o matice, nenudili byste se. Byla to zábava, každou chvilku jsme se museli zasmát jeho vtípkům. 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Září 2021
12345 Muži A: HMS Karlovy Vary
67891011 Muži A: SCS Sluneta
Dorost: SCS Sluneta
Ženy A: SCS Sluneta
12 Muži B: SH Krupka
Junioři: SH Krupka
Ženy A: SCS Sluneta
131415 Junioři: HMS Karlovy Vary
Ženy A: SC Sluneta
161718 Muži A: MSH Chomutov
Muži B: MSH Teplice
Junioři: TJ Sokol Vinohrady
19 Junioři: SCS Sluneta
202122232425 Muži A: SCS Sluneta !!!POZOR: Změna času!!!
Muži B: SCS Sluneta !!!POZOR: Změna času!!!
Junioři: SH BIOS Kladno
Dorost: SCS Sluneta
Ženy A: SH Litvínov
26 Junioři: SCS Sluneta
Ženy A: !!!POZOR: Změna haly na MSH Chomutov!!!
2728 Muži A: VUT CESA Brno 1
2930

 
Muži A
 
VS
Gullivers Brno  -  FbÚ
VUT CESA Brno 1
28.9.2021
 
VS
FbÚ  -  Č. Budějovice
SCS Sluneta
2.10.2021 17:00-19:00

Další týmy
Junioři
26.9.: SCS Sluneta
13:00-15:00

Ženy A
26.9.: !!!POZOR: Změna haly na MSH Chomutov!!!
11:00-13:00


  
Dnes má svátek Zlata
Zítra má svátek Andrea

Včera slavil(a) narozeniny
Krupica Štěpán
Kučaba Pavel
Dnes slaví narozeniny
Srsen Lukáš
Zítra slaví narozeniny
Pošíková Petra
Veselá Veronika
Zeman Martin
Za 2 dny slaví narozeniny
Štolbová Vendula
Tůma Jan
Za 3 dny slaví narozeniny
Duda Jan