Petr Filipec: Ve svých 31 letech jsem vzal poprvé do ruky florbalku


 
» Redakce (11.12.2018)
Foto: Petr Pazderka

Petr Filipec se v průběhu let neodmyslitelně zapsal do klubové historie. Nedávno oslavil své kulaté narozeniny a s florbalem nadále laškuje ve veteránech. Jak se k florbalu dostal a jaká byla jeho role? Jak vnímá florbalové prostředí v současnosti?
Kdy ses vlastně dostal k florbalu, a co tě na tom sportu tak baví, že ho hraješ do dnes?
Tak k florbalu jsem se dostal tak, jako spousta z nás starších - prostřednictvím vlastních dětí. Původně jen jako dospělý dozor zájmového florbalového kroužku u nás na vsi, k čemuž mě ukecal můj starší syn. Po krátkém čase, co jsem se tomuto kroužku mladých nadšenců věnoval, mě zaujalo nadšení, s jakým na pravidelné tréninky začali chodit přibývající mladí hráči i hráčky a po krátké době i první přicházející úspěchy. No, a protože jsem byl odjakživa hravý člověk, tak jsem ve svých 31 letech vzal poprvé do ruky florbalku i já a snažím se hrát až dodnes.

Přibliž nám trochu více tvou sportovní kariéru, nebo chceš-li, tvou sportovní minulost a současnost…
Tak o nějaké hvězdné kariéře se rozhodně mluvit nedá… Měl jsem to štěstí, že mě osud vždycky zavál mezi velice šikovné hráče. Jak jsem se již zmiňoval, začal jsem poznávat florbal v našem malém městě a tam jediná tělocvična k dispozici patřila místnímu TJ Sokol. Takže abychom mohli začít tělocvičnu využívat, bylo podmínkou stát se členy Sokola. To se psal rok 1999. Po dvou letech jsem si udělal trenérskou licenci a s tímto sokolským oddílem jsme se postupně prokousali až k vítězství na sokolském přeboru Čech v Praze. Z tohoto vesnického týmu vyrostlo i několik hráčů, kteří dál sbírali zkušenosti třeba v Bivoji Litvínov, anebo v současnosti hájí barvy FBC Teplice. Od samého začátku jsem bral na tréninky i svého mladšího syna Honzu, který začal s florbalem v necelých 5 letech. No, a když v roce 2007 již Honzovi byly sokolské mantinely malé a začal výkonnostně stagnovat, zkusili jsme štěstí v tehdejší USK Slávie Ústí nad Labem. Já teda jen jako doprovod, ale zakrátko jsem začal pomáhat jako vedoucí týmu – postupně od mladších žáků až po dospělé, podle toho, jak Honza procházel jednotlivými kategoriemi. Od samého začátku mého působení v USK Slávii a poté ve Florbalu Ústí, mě pohltila skvělá parta lidí, kteří se starali o chod tohoto oddílu, a určitě proto jsem v Ústí již dvanáctý rok. Jako hráč jsem působil v ústeckém céčku a poté jsem několik sezón nastupoval za ústecké veterány, kde byla a stále je skvělá parta. Mým hráčským sportovním vrcholem, dá-li se to tak říct, bylo čtvrté místo na MČR veteránů. K zážitkům také určitě patří účasti na několika ročnících Prague Masters, kde jsem si mohl zahrát i proti mnoha zahraničním týmům. Jako vedoucí jednotlivých mládežnických týmů bylo úspěchů nepočítaně, protože jsem přesvědčen, že s mládeží se v Ústí pracuje na špičkové úrovni. A úspěch jako vedoucí týmu dospělých? Tak určitě před pár lety postup z druhé do první florbalové ligy. Také mě moc těší, že jsem se díky Florbalu Ústí mohl osobně setkat s mnoha florbalovými hvězdami naší republiky a to jak hráčskými, tak trenérskými.

Jak se udržuješ v kondici?
Já a kondice? O tom se snad ani nedá mluvit. Jsem rád, že ve zdraví zvládnu trénink, který bývá hodinu a půl (smích). Je hodně znát ten rozdíl v rychlosti, když trénujeme s hráči z mladších kategorií. Ale snažím se chodit na maximum tréninků, i když zaměstnání na směny mi to moc neumožňuje. V tom optimálním případě jsou to dva florbalové tréninky týdně a teď od podzimu si přidávám jednou týdně sálový fotbal. Do toho amatérská liga florbalu, kde trochu toho pohybu taky je. Ještě nedávno jsem si chodil zahrát stolní tenis, ale v současnosti to z časových důvodů nestíhám. Ale při mém sedavém zaměstnání je pro mě každý pohyb ku prospěchu.

Sleduješ florbal i ve svém volném čase?
Musím se přiznat, že nejsem až takový hltač výsledků, tabulek a televizních florbalových přenosů. Jak jsem říkal, jsem hravý člověk a tak mnohem raději vezmu florbalku a jdu si zahrát, pokud je možnost. Ale samozřejmě, když je v televizi nějaký atraktivní zápas, jako třeba právě probíhající mistrovství světa, podívám se rád (zvlášť, když v současnosti naší zemi reprezentují dva hráči Florbalu Ústí, se kterými jsem měl i já tu čest částečně spolupracovat). Ale takový všeobecný florbalový přehled si samozřejmě stále snažím udržovat. Zvlášť, co se Florbalu Ústí a FBC Teplice týká.

Jak moc se florbal posunul od dob, kdy jsi například dělal vedoucí týmu v mládeži a následně v mužském áčku?
Myslím si, že za dobu, co jsem poznal sport zvaný florbal, tak je ten skok obrovský. A to jak herně, tak i co se vybavení, propagace i zázemí týká. Dávno to již není bezkontaktní sport, soubojů je podstatně víc než v začátcích tohoto sportu u nás. Hra je rychlejší, dynamičtější a daleko vyrovnanější než před lety. A jistě to je vidět i na oblíbenosti a návštěvnosti tohoto sportu v naší zemi. Florbal dostává i daleko více prostoru na televizních obrazovkách, což je pro florbal jenom dobře. Je pravda, že se asi nedá porovnávat florbal mládežnický a ten dospělácký. Každá věková kategorie si žádá něco jiného. Myslím si, že k tomu, aby z hráče v přípravce vyrostl kvalitní hráč A-týmu, je potřeba určitých postupných kroků, které se na sebe nabalují a výsledkem této dlouholeté práce trenérů, napříč všemi věkovými kategoriemi, je komplexně vybavený hráč. Proto asi úplně nemohu posoudit, jak moc se florbal posunul od mých aktivních let vedoucího týmu, protože jsem s tím týmem procházel stejně jako ti hráči. Florbalově jsem žil s hráči ročníků cca 1992 – 1997 a to od mladších žáků až po dospělou kategorii. Tam jsem viděl jejich obrovský výkonnostní vzestup a moc mě těší, že někteří z těchto hráčů dotáhli svůj talent, podpořený jejich zodpovědným přístupem k tomuto sportu a skvělé práci trenérů, až na samý vrchol. Těší mě, že i já mohl být malinkou součástí jejich úspěchu…

Autor: Martin Harmach 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Srpen 2020
12
345 Muži A: SC Sluneta
6789
1011 Muži A: SC Sluneta
1213 Muži A: SC Sluneta
1415 Soustředění: Velebudice
16 Soustředění: Velebudice
17 Muži A: SC Sluneta
Soustředění: Velebudice
18 Soustředění: Velebudice
19 Soustředění: Velebudice
20 Soustředění: Velebudice
21 Muži A: SC Sluneta
Soustředění: Velebudice
22 Muži A: SC Sluneta
Soustředění: Velebudice
23
2425262728 Muži A: SC Sluneta
2930
31

 
Muži A
 
VS
FbÚ  -  Sparta Praha
SC Sluneta
11.8.2020 18:30-20:30
 
VS
FbÚ  -  Panthers Praha
SC Sluneta
13.8.2020 19:00-21:00
 
VS
FbÚ  -  Česká Lípa
SC Sluneta
17.8.2020 19:00-22:00

Další týmy
Není žádný nejbližší zápas

  
Dnes má svátek Zuzana
Zítra má svátek Klára

Včera slavil(a) narozeniny
Verner Jakub
Dnes slaví narozeniny
Štěpán Vojtěch
Za 2 dny slaví narozeniny
Dostálová Veronika
Kawulok Tomáš
Matějka Tomislav