Marek Vojta se loučí s Florbalem Ústí


 
» Redakce (8.6.2019)

Marek Vojta se po dvacetiletém působení rozhodl opustit Florbal Ústí. Při své hráčské kariéře od poloviny svého působení v klubu zaujímal především roli trenéra mládeže a postupně začal figurovat v pozicích šéftrenéra, sportovního manažera a trenéra A-týmu. Jeho angažmá v klubu skončilo k 31. 5. 2019. Nástupce klub řeší a trenéry elitních týmů zveřejní v průběhu června.
Marek Vojta začal s trénováním mládeže v roce 2010 u ročníků 1997 a 1996 a následující rok i 1998 a hned ve své druhé sezoně získal s týmem starších žáků titul vicemistra ČR. Z tehdejších žáků se do dnešního A-týmu propracovali hráči Jakub Kolstrunk, Vladimír Štorek, Radim Kühnel, Josef Novák, Tomáš Sattler. Až na mužskou reprezentační úroveň se dostal Mikuláš Krbec a tehdejší gólman Vít Skala dotáhl před dvěma lety ústecký klub do Superligy. K týmu se později připojili i Lukáš Täuber, Vít Pavelka a Radek Kužel. Tyto ročníky si stále pospolu dokázali vybojovat i postup do tehdy dvanáctičlenné juniorské extraligy a v té naše týmy figurují úspěšně doteď. Následně započal práci i s ročníky 1994 a 1995 a žákovskou kategorií ročníků 2000, 2001, 2002 a především hráči narození v novém tisíciletí tvoří velmi početné zastoupení v dnešním prvním týmu mužů. S ročníky 2001, 2002 dokázal Marek Vojta v loňském roce získat stříbrné medaile na MČR dorostu.

 

„Jsem nesmírně vděčný, že jsem v mém mateřském klubu dostal a mohl využít příležitost denně spolupracovat s mladými lidmi s velkým hráčským a především lidským potenciálem a podpořit či inspirovat je v jeho naplňování. Těší mě sledovat sportovní i životní růst a kroky svěřenců, ze kterých se stává naše nová generace. Základem pro moji práci s hráči, kteří ke mně přicházeli ve věku 11 – 13 let, bylo skvěle odvedené trenérské poslání mých všech předchůdců. Především u ročníků, kteří tvoří nyní kvantitativně většinu ústeckého A-týmu. U ročníků 1997, 1996 to byl Honza Vondruška a až do starších žáků můj první trenérský kolega Karel Klíma a u ročníků 2001 Radim Fořt, Dušan Beneš a na kratší období i Tomáš Brom. Zmiňovaní trenéři odpracovali tu nejnáročnější část. Při trénincích, zápasech rozžehli jiskru v oku dětí a dokázali jim pomoct vybudovat vztah k florbalu i sportu obecně. Byli jim inspirací v aktivním životním stylu, životních zásadách i ‚chlapství‘ a do toho klukům vytvořili skvělé prostředí pro tvorbu jejich sportovního potenciálu, který jsem pomáhal později hráčům naplňovat,“ řekl Marek Vojta.

Později se v dorosteneckých a juniorských týmech přidávali i mladší ročníky a Marek Vojta začal v klubu pracovat v roli šéftrenéra, sportovního manažera, na víc si vzal na starosti individuální tréninky, které získávaly na velké oblibě u členů mužských i ženských kategorií. V únoru 2016 ukončil Marek Vojta hráčskou kariéru a ihned se zapojil před play-off 1. ligy k Tomáši Syryčanskému a Petru Filipcovi do realizačního týmu mužského A-týmu. Následující sezonu dokázal ve trenérském tandemu s Petrem Koptou dovést svůj velmi mladý tým do Superligy.

Nejvyšší soutěž se do té doby nehrála v Ústí 14 let, ale měla však pouze ročního trvání. V uplynulé sezóně A-tým po vlně zranění i nevyrovnaných výkonech skončil před branami finále a nepodařilo se mu postoupit do nejvyšší soutěže.

Za dobu jeho trenérského působení se mu povedlo podpořit rozvoj u několika reprezentantů, kteří nadále můžete vidět sprintovat na ústecké palubovce. Za české barvy si například zahráli Jakub Kolstrunk (bronz MSJ 2015, zlato AMS 2018), Mikuláš Krbec (bronz MSJ 2017), který má střídavé starty z Chodova a nejčerstvěji juniorský mistr světa Dominik Beneš (zlato MSJ 2019), součástí týmu byl i samotný Marek Vojta v roli asistenta trenéra. Národní dres oblékli také Dan Semerád, Vojtěch Esterka, Miroslav Fořt nebo Ondřej Kawulok.

Účinkoval také na neklubové úrovni. V roce 2016 trénoval dorostenecké výběry Ústecko-Libereckého kraje a pro náš region dokázal dovést svůj výběr poprvé v historii ke zlatu v závěrečném turnaji. Necelý rok působí v roli asistenta reprezentačního týmu juniorů, se kterým dokázal vyhrát již zmiňovaný historický titul mistrů světa. Funguje rovněž ve vzdělávacím úseku, kde včetně doškolovacích seminářů školí i čtvrtým rokem i na trenérské licenci B téma Průpravné hry a v průběhu domácího mistrovství světa mužů měl přednášku na mezinárodní konferenci pro trenéry po boku Martina Daňka (reprezentace U19) a na podiu se střídal s Joonasem Naavou (EräViikingit) a Patrikem Bäckem (IBF Falun).

Nyní se Marek Vojta rozhodl pro změnu a po dohodě s vedením klubu ukončil spolupráci v rámci hlavního úvazku.

 
„Mé rozhodnutí se nerodilo lehce díky vztahu ke klubu a lidem v něm. Poslední měsíce jsem řešil se zástupci vedení klubu Florbalu Ústí zkrácení mého pracovního úvazku na 60 % spolu se snížením mých funkcí v klubu a mého působení na 40% pracovní úvazek v jiném klubu, jako součást v té době spouštěného potřebného restartu v určitých oblastech klubu. Vedením klubu mi byl tento krok ke zkrácenému úvazku vstřícně umožněn. V rámci restartu mi byla nabídnuta pozice metodika trenérů dětských kategorií, kterou jsem zvažoval, ale nakonec jsme se dohodli s vedením na ukončení mého působení v klubu Florbal Ústí a mého plného přesunu do nového působiště. Jedním z důvodů mého odchodu jsou snížené kompetence za řízení sportovního procesu a změny u elitních týmů. Vnímám můj odchod jako příležitost pro klub opravdu renovovat své sportovní oblasti a pro členy klubu, kteří mohou zaujmout mnou vykonávané pozice, oživit fungování a táhnout klub správným směrem, protože potenciál má obrovský. Odcházím s vděčností za možnost dlouholeté spolupráce se skvělými hráči, trenéry, i rodiči a za odpovědnost, která mi byla v období mého působení dána vedením. Všechny naše týmové a i mé osobní trenérské úspěchy by se neuskutečnily bez podpory klubu. Zároveň jsem vedení klubu nabídl a společně se shodli nad případnou externí spoluprací, pokud by trenéři jakékoliv kategorie vnímali potřebu jí využívat, ať už v rámci mentoringu, zpětné vazby nebo jakékoliv formy vzdělávání či konzultace. Budu nadále s trenéry a hráči v kontaktu a cestu mého mateřského klubu budu sledovat jako jeho velký fanoušek, protože vytvořené vztahy a vazby jsou silné. Děkuji všem, kteří se mnou spolupracovali v klubu za krásné prožitky a důležité zkušenosti,“ popisuje Marek Vojta.

Předseda oddílu Vladimír Štorek o působení Marka Vojty v klubu Florbal Ústí říká: „Já chci Markovi mockrát poděkovat za to, co pro náš klub udělal, kdy z pozice trenéra dětí se postupně vypracoval do pozice sportovního manažera a pomohl klubu dosáhnout zatím největších sportovních úspěchů. Protože se ale nakonec Marek rozhodl ukončit spolupráci a přesunout se do jiného klubu, tak se bohužel naše cesty momentálně rozcházejí a já doufám, že to nebude na vždy. Markovi ještě jednou děkuji a přeji mu hodně úspěchů v jeho novém angažmá.“ 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Červen 2020
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

 
Muži A

Není žádný nejbližší zápas


Další týmy
Není žádný nejbližší zápas

  
Dnes má svátek Tamara
Zítra má svátek Dalibor

Včera slavil(a) narozeniny
Dvořák Libor
Křivka Tomáš
Pucarević David
Závěrka Adam
Dnes slaví narozeniny
Alinče Ladislav
Jelínek Ondřej
Schořálková Michaela
Šíp Marek
Vondruška Jan ml.
Zítra slaví narozeniny
Lenc Petr
Za 2 dny slaví narozeniny
Bendlmajer Matěj
Hlava Tomáš