„Skok z dorostenek do žen je obrovský,” myslí si Rosendorfová s Mrázovou


 
» Redakce (18.9.2020)
Foto: Adéla Kubíková

Úvodní kola poháru a 1. ligy žen mají naše florbalistky za sebou. Úspěšné byly zatím zhruba napůl, když dokázaly třikrát zvítězit a čtyřikrát na své soupeřky výsledkově nestačily. Sestava týmu doznala mezi sezonami mnohých změn a na hřišti tak můžeme nově vídat i dvě čerstvé juniorky Lucku Mrázovou a Míšu Rosendorfovou, se kterými jsme se setkali u společného rozhovoru.
Pro mnohé fanoušky jste novými tvářemi, a proto toho zatím o vás mnoho nevědí. Prozraďte něco o sobě, jak dlouho hrajete, co vás k florbalu přivedlo a jakých největších úspěchů jste dosud dosáhly?

Míša: Florbal jsem začala hrát na začátku sezony 2015/16. Hraju v útoku, nejčastěji na pozici centra. Vždycky mě lákaly týmové sporty a nejvíc mě zaujal právě florbal, tak jsem to jednou přišla vyzkoušet na trénink a už jsem u toho zůstala. Mezi asi první úspěch, který jsem na hřišti zažila, patří vítězství na libereckém turnaji Nisaopen v roce 2017. Dále potom turnaj Hummel Opengame 2019, kde jsme s dorostenkami obsadily druhou příčku a ten nejaktuálnější je bezpochyby start proti extraligovým FBŠ Bohemians.

Lucka: Florbal hraju od sezony 2016/17. Začínala jsem v obraně, ale poté jsem zakotvila v útoku. K florbalu jsem si našla cestu díky turnajům na základní škole, kde mě to celkově hrozně zaujalo. Mezi úspěchy rozhodně řadím letní turnaj Hummel Opengame v Brně 2019, kde jsme získaly stříbrný kov. A nesmím opomenout zápasy proti extraligovým týmům.


Vzpomínáte si na svůj první gól?

Míša: Vzpomínám si, že než jsem vstřelila svůj první gól, uplynuly snad nejmíň 2 roky. Byla jsem z něj fakt dost nadšená, protože už jsem ztrácela naději, že někdy vůbec budu schopná míček do branky dopravit.

Lucka: Ano, vzpomínám. V tu dobu se hrával trojkový florbal. Bohužel se ale obávám, že padl do vlastní branky.


V týmu jste nejmladší. Jak jste si sedly se spoluhráčkami v kabině a jakou máte v týmu roli?

Míša: Holky jsou skvělá parta a přijaly nás mezi sebe skvěle, navíc s částí spoluhráček se známe už několik let. Žádná konkrétní role v týmu mě teď asi nenapadá. Možná se v týmu hodí moje uřvanost, když jde o pokřik.

Lucka: Mohu říct, že jsme všichni jako jedna velká rodina. S holkama jsme se již vídaly na trénincích, když jsme hrály dorostenky. Svou roli v týmu bych přirovnala ke "vtipálkovi".


Aktuální sezoně předcházela dlouhá herní pauza. Připravovaly jste se nějak speciálně na první sezonu mezi dospělými?

Lucka: Neřekla bych, že nějak speciálně. O herní pauze jsme měly tréninky na atletickém ovále, také se občas naskytla možnost zajít do haly. Před začátkem sezony jsme se s Míšou zúčastnily našeho prvního soustředění s ženami, které bylo v Ústí nad Labem a Mladé Boleslavi.

Míša: Během herní pauzy jsme absolvovaly tréninky jak v hale, tak i na běžeckém oválu a venkovním hřišti. Měly jsme dost času na letní přípravu, kterou jsme zahájily na začátku června. V rámci soustředění jsme odehrály i přátelská utkání s Mladou Boleslaví.


Jak náročná pro vás byla letní příprava? Které tréninky vás bavily nejvíce?

Lucka: Letní příprava mi dala opravdu hodně a každým tréninkem jsem pomalu ale jistě pozorovala posun. Snažila jsem se vždy každý trénink odjet na 100 %. Nejvíce mě ale bavily tréninky, při kterých jsem cítila, že se další den ráno nezvednu z postele. Měla jsem z toho dobrý pocit.

Míša: Nebudu lhát, byly chvíle, kdy jsem toho měla po krk, ale převažovalo nadšení z toho, že zase po delší době můžu trénovat. Všechny tréninky byly dobré, bavilo mě, když jsem u sebe pozorovala posun vpřed, například u těch tréninků na ovále.


Jaké máte od sezony očekávání? Stanovily jste si nějaké cíle?

Lucka: Sestava našeho týmu se hodně změnila, a tak si troufám říci, že náš cíl je hlavně se sehrát. Individuálně bych se dále chtěla zaměřit na rychlost a nervozitu, která před zápasem stoupá.

Míša: Jelikož je to moje první sezona v ženské kategorii, tak hlavním cílem je, abych se co nejlépe sehrála se spoluhráčkami a také zapracovala na nervozitě, se kterou dost bojuju.


Máte za sebou první zápasy v ženské kategorii. Jak jste se v nich cítily a je něco, co vás vyloženě překvapilo? V čem vidíte hlavní rozdíly mezi soutěží dorostenek a ženskou 1. ligou?

Lucka: Ze začátku jsem pocítila trému a hodně nervozity. Přece jenom, je to pro mě něco úplně nového, působit v 1. lize žen. Rozdílů je mnoho a mezi ně patří například délka zápasu, vyšší rychlost a dynamika.

Míša: Rozdílů je dost. Hra je rychlejší a přesnější, není prostor pro chyby. Třetiny jsou o poznání delší, na to je taky potřeba si zvyknout. Je to pro mě obrovský skok, přejít ze soutěže dorostenek na ženskou ligu. Snad nebude dlouho trvat, než si stoprocentně zvyknu.


Míšo, hned v úvodním ligovém utkání jsi byla vyhlášena nejlepší hráčkou svého týmu. Vstup do sezony se Ti tedy evidentně povedl a je to zřejmě i velké povzbuzení, ale i závazek do dalších utkání?

Míša: Upřímně jsem nečekala, že bych mohla být vyhlášena nejlepší hráčkou, bylo to pro mě obrovsky příjemné překvapení. Myslím, že v tom zápase odvedla každá jedna z nás výborný výkon. Beru to jako povzbuzení a budu se snažit podávat takové výkony po celou sezonu.


Lucko, ve středu jste v pohárovém utkání vyzvaly extraligové FBŠ Bohemians. Překvapivě ses objevila na postu obránce, kde běžně nenastupuješ. Byl to tedy velmi ostrý křest ohněm. Jaké dojmy sis z tohoto zápasu odnesla?

Lucka: Jak jsem již zmiňovala na začátku, tak v obraně jsem působila jen krátce, když jsem začínala hrát florbal. Na tento post jsem nebyla úplně připravená a celý zápas jsem byla pod velkým tlakem. Díky mým spoluhráčkám jsem se ale postupně dokázala srovnat a hrát jak nejlépe jsem mohla. Zápas proti FBŠ Bohemians byl pro mě ale určitě velkým přínosem do sezony.


Před vámi jsou první ligová utkání v domácím prostředí – v sobotu 26. září nastoupíte na Slunetě proti Soběslavi, o den později v Krupce vyzvete Dračice z Týna. Na co se mohou fanoušci těšit?

Míša: Fanoušci se mohou těšit na snad početnější sestavu našeho týmu, dál pak na bojovnost a chuť hrát. Popereme se o další výhry.

Lucka: Určitě se mohou těšit na odmakané výkony, budeme bojovat o body do tabulky. Těšíme se!Autor: Adéla Kubíková 
Nejsou žádné aktuality

 
««    »»
Červen 2021
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

 
Muži A

Není žádný nejbližší zápas


Další týmy
Není žádný nejbližší zápas

  
Dnes má svátek Milan
Zítra má svátek Leoš

Dnes slaví narozeniny
Huslička Tomáš
Pribanová Johana
Zítra slaví narozeniny
Trčka Ondřej
Za 2 dny slaví narozeniny
Olexa Dominik
Rybníček Lukáš
Svoboda Ladislav